Mutsuz musun? Çare Çikolata...

Mutsuz musun? Çare Çikolata...

Çikolatanın mutluluk ile bir ilgisi olduğunu artık bilmeyen yoktur. Stresli, huzursuz ya da üzgün olduğunuz bir günün sonunda ağzınıza atacağınız bir parça çikolata bile tüm günün yorgunluğunu atarak kendinizi mutlu ve daha rahat hissetmenizi sağlar. Peki çikolata neden mutlu eder? Çikolatanın verdiği keyfin sırrı nedir? 

Çikolata Neden Mutluluk Verir? 

Çikolata endorfin adı verilen mutluluk verici bir hormonun salgılanmasını artırır. Hormonun verdiği mutluluk hissi geçici bir his de olsa kişi üzerinde belirli bir süre için rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Yapılan bazı araştırmalar çikolatanın mutluluk süresini sadece 3 dakika olarak belirtiyor. Yani çikolatayı tükettikten 3 dakika sonra mutluluk verici etki malesef ortadan kayboluyor. Ancak güzel bir haber var ki çikolatanın mutluluk veren etkisi, çikolatanın kalitesine, özelliklerine ya da vücuda giriş şekline göre farklılıklar gösterebiliyor. Yani yediğiniz spesiyal çikolatalar ile bu süreyi biraz daha uzatabilmeniz de mümkün. Örneğin tükettiğiniz çok kaliteli bir çikolata ya da sıcak çikolata şeklinde sıvı olarak alınmış çikolata, mutluluk seviyesinde belirgin bir artışa sebep oluyor.

Peki çikolatanın kişilerin ruh halinde aniden değişime yol açmasının sebebi ne? Yine araştırmalara göre bu durumun sebebi çikolatanın yendiği an dilde bıraktığı tat, alınan duygusal zevk ve çikolata ile geçmişten bağdaştırılan duygusal deneyimler olarak açıklanıyor. 

Çikolatanın mutluluk vermesinin bir başka sebebi de içinde bulunan tryptofan ve phenylethylamine adlı maddelerin beyinde uyarıcı etki yaratması. Bu maddeler, beyni uyararak serotonin ve endorfin gibi mutluluk ve haz veren hormonların salgılanmasını sağlıyor. Kişi çikolata yediği an bu hormonları salgılamaya başlayarak geçici de olsa bir rahatlama hissi yaşıyor.

Sonuç  olarak kendinizi keyifsiz hissettiğiniz, işten ya da okuldan çıktığınız stresli bir günün sonunda kendinizi bir parça çikolata ile mutlu edip şımartmak tüm günün yorgunluğunu atmanıza yardımcı olabilir. Bu mutluluğu kendinize saklamak yerine doğum çikolatası ya da kurumsal çikolata gibi farklı türleri satın alarak, bu keyfi sevdikleriniz, iş arkadaşlarınız ya da aileniz ile bir arada paylaşmak ise mutluluğunuzu bir kat daha artıracaktır.